Jak už název vypovídá, práce v České republice je ve vysokém % sedavého typu.
V České republice žije 10 525 739 ….740 ….743 ….735, číslo se mění, protože denně zemře 7 lidí a narodí se 302 nových občanů České republiky.
Pokud bychom se nad tím zamysleli, tak pracující lidé z celkového počtu obyvatel tvoří 46,95 % a z toho 40 % v práci sedí, což je 1 976 880 občanů, kteří mají sedavou práci.
Práce v sedě má samozřejmně plno pozitiv, které ale nepřevládají nad těmi negativními. Málokdo ví, jak správně sedět, abychom neměli postupem času zdravotní problémy.
Výhodou sedavé práce je například nepatrné statické nebo dynamické zatížení těla, menší energetický výdaj nebo například opora pro tělo spojená se schopností vyšší koncentrace.
A dále jsou ty nevýhody, první, co nás napadne, je monotónnost práce. Vynakládáme jen malou svalovou sílu, která s postupem času ubírá na celkové síle člověka. Při sezení máme také omezený rozsah pracovních činností a při špatném sezení se nám deformuje postava a přidávají se nám zdravotní komplikace.
A jak tedy správně sedět ?
Rozhodně se na internetu dozvíte plno informaci a různých teorií, o tom, jak se správně posadit, tak aby se tělo nedoformovalo. Záleží jestli pracovní místo obsazuje žena či muž. Obě tyto skupiny mají totiž rozdílné rozpětí pracovního místa v koherenci s antropometrií.
Podívejme se na určité hodnoty rozpětí, které je třeba brát v úvahu při konstrukci pracovního místa.
Pracovní výška rukou 56 – 91 cm
Výška displeje 69 – 84 cm
Hloubka prostoru minimálně 53 cm
Šířka prostoru optimálně 63 cm
A teď k ideálnímu sedu, jak má vypadat? Ideální sed si můžeme představit jako sed v koňském sedle. Z anatomického hlediska se jedná o sed, kdy stehna s trupem svírají úhel alespoň 135 stupňů.
A na co si dávat pozor? Největší chybou je hrbení, nadměrné naklánění k počitači, sklopená brada, špatná výška židle, nekvalitní židle a velké rozpjetí mezi lokty.
Co nám může špatné sezení přivést za komplikace?
Dlouhodobým pasivním sezením nejsou v ohrožení jen naše záda, která mají největší vliv, ale také zkracování ohybačů kyčlí a kolen, svalové dysbalance, dechové potíže, snížení funkční kapacity plic, zácpa nebo trávící problemy (z důsledku stlačení břicha), omezení cirkulace krve a lymfy má za důsledek otoky dolních končetin a pocit těžkých nohou.