Lokální svalová zátěž
Zjednodušeně se jedná o zvýšenou námahu v místě svalové skupiny, nebo svalu a okolních tkání při výkonu práce končetinami. Pokud chceme hodnotit lokální svalovou zátěž, zjišťují se a posuzují vynakládané svalové síly, dále pracovní polohy a počty pohybů, které při průměrné osmihodinové směně člověk vykoná.
Odhalení a měření lokální svalové zátěže
Jak odhalit a změřit lokální svalovou zátěž? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Existují různé metody, jako je například integrovaná elektromyografie, se kterou se v praxi setkáte nejčastěji. Jedná se o zjištění náročnosti práce horních končetin, konkrétně se zaměřuje na svalové skupiny flexorů (ohybačů) a extenzorů (natahovačů). Hodnotí se stupně svalové náročnosti a počet pohybů, díky čemuž je možné identifikoval činnosti, při kterých je překročena maximální svalová síla. Následuje stanovení nápravných opatření, optimalizace činností a prostředí výkonu práce.
Odborné hodnocení nebo autorizované měření zátěže můžou provádět pouze laboratoře s oprávněním.
Ergonomie
Vlivem častějších výskytů zdravotních problémů způsobených pracovním prostředím vznikla Ergonomie jako obor, který se zabývá optimalizací potřeb, pracovních podmínek a prostředí člověka.
Nejčastěji se setkáváme se stanovením vhodných rozměrů a dispozic nábytku, jeho uspořádání a designu s ohledem na vzdálenost a prostor, ve kterém se objekty nachází.
Co ovlivňuje pracovní výkon zaměstnanců?
- Vybavení pracoviště (pracovní židle, stůl, vybavení)
- Pracovní prostor (celková dispozice – velikost, uspořádání)
- Druh práce (fyzická, psychická, senzorická)
- Pracovní poloha, pohyby a činnosti
- Doba výkonu práce
- Zdravotní dispozice (nemoc, handicap, duševní pohoda)
- Fyziologické vlastnosti (pohlaví, věk, hmotnost)
- Mikroklimatické podmínky pracoviště
Ergonomie pracovního místa
Jak již bylo zmíněno výše, jedná se především o dispozice objektů. Pomoci moderních metod a biomechanických analýz lze zhodnotit, jak dlouho a také jak často jsou zaměstnanci v pracovních polohách, které se dělí do skupin přijatelné, podmíněně přijatelné a nepřijatelné. Při tvorbě návrhu úprav a uspořádání je třeba se zaměřit nejen na vybavení pracoviště, ale také na individuální fyzické a duševní vlastnosti a schopnosti pracovníka.
Co charakterizuje pracovní místo?
Při kontrole a analýze pracovního místa se zaměřuje především na:
- Pracovní poloha
- Pracovní pohyby
- Zorné podmínky
- Pracovní rovina
- Pracovní stůl a židle
- Rozmístění ovladačů, hmatníků a sdělovačů
- Všeobecné pracovní podmínky
Ergonomie pracoviště
Ergonomie pracoviště je po ergonomii pracovního místa ucelení místa výkonu, aby bylo přizpůsobeno fyzickým a duševním potřebám zaměstnanců. K zajištění existují soubory technik, znalostí a prostředků. Ergonomicky navržená pracoviště nejen zvyšují efektivitu a produktivitu práce, ale zároveň zrychlují pracovní procesy.
V případě zájmu o vybraná měření je možné se obrátit na tyto kontakty:
Telefon: +420 739 549 684
E-mail: laborator@renturi.cz